Jak wyciszyć pomieszczenia?

Rosnące zapotrzebowanie na ciszę sprawia iż na rynku pojawiła się ogromna ilość produktów poprawiających komfort akustyczny w domach. Jednakże wiele tradycyjnych materiałów budowlanych nie spełnia pod tym względem oczekiwań. Stąd też zaczęły pojawiać się i stawać coraz popularniejsze akustyczne płyty, akustyczne maty, akustyczne taśmy. Wszystkie te materiały wygłuszające sufit mają zaspokoić potrzeby tych, którzy budując dom, zapomnieli o parametrach akustycznych ścian.

Najprostszą metodą na wyciszenie pomieszczenia jest natryskowe nałożenie tynku dźwiękochłonnego (silikatowego lub celulozowego). Ma on fakturę chropowatą. Należy pamiętać, że aby zachować właściwości dźwiękochłonne które dochodzą nawet do 70% nie należy nakładać na niego gładzi ani tapety. Tynk ten potrafi również rozpraszać dźwięki, zmniejszając tym samym pogłos. Tynki silikatowe powinny mieć ostatecznie grubość nawet do 2,5 cm. Im większa, tym lepiej. Celulozowe mogą być cieńsze.
Innym z produktów do wyciszania ścian są płyty izolacyjne z tektury falistej wypełnione piaskiem. 1 m2 takiej płyty waży 18 kg i to jej ciężar sprawia, że dobrze tłumi dźwięki. Natomiast falista struktura wnętrza płyty przyczynia się do rozpraszania dźwięków powietrznych. Mocuje się je do ścian mechanicznie bezpośrednio lub do stalowego rusztu zbudowanego wcześniej przy murze. W przypadku przycięcia krawędzi płyty, zakleja się ją taśmą samoprzylepną, aby nie wysypywał się z niej piasek. Aby zniwelować pogłos w pomieszczeniach, najlepiej obłożyć ściany płytami z porowatego aglomeratu korkowego. Przykleja się je bezpośrednio do ścian i można je wykończyć dodatkowo tapetą. Panele akustyczne pochłaniają aż 95% dźwięków odbijających się od ścian.
Podobny rezultat osiągniemy, stosując tapetę korkową, aczkolwiek ze względu na to iż jest cieńsza, tłumi dźwięki w mniejszym stopniu niż płyty. Zarówno płyty, jak i tapety korkowe mocuje się do ścian za pomocą kleju do korka.

Izolacyjność akustyczną w domach ze szkieletowymi ścianami nośnymi lub działowymi można poprawić zastępując ich tradycyjną okładzinę ze zwykłych płyt g-k okładziną z gipsowo-kartonowych płyt akustycznych. Przykręca się je identycznie jak zwykłe do rusztu ze słupków stalowych bądź drewnianych, między którymi mieści się wełna mineralna która dodatkowo tłumi dźwięki. Gipsowy rdzeń płyt ma wyraźną krystaliczną strukturę, zawiera włókna mineralne i inne dodatki ograniczające przenikanie dźwięków oraz tłumiąc dźwięki powietrzne. Płyty te są zdecydowanie elastyczniejsze od innych.
Innym rozwiązaniem jest folia dźwiękoizolacyjna. Musi się ona znaleźć między rusztem a płytami tak aby między jej pasami nie powstawały żadne szczeliny. Przykleja się ją lub mocuje mechanicznie. Jest elastyczna i dość ciężka – 5 kg/m2.

Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby wyciszyć pomieszczenie bez większych rewolucji ciekawym rozwiązaniem są drewnopochodne panele akustyczne. Mają dekoracyjny wygląd, produkuje się je z płyt MDF, rozpraszają i tłumią dźwięki powietrzne, redukując pogłos, dlatego też znajdują coraz większe uznanie wśród osób poszukujących rozwiązań tłumiących dźwięki.