Izolacja akustyczna

Odgłosy zza ścian często nam przeszkadzają, szczególnie gdy próbujemy się na czymś skupić. Często przez takie ogłosy czujemy brak komfortu i prywatności we własnym domu lub pokoju. Materiały wygłuszające i tłumiące pomogą nam w walce z takim rodzajem hałasu. Ustroje akustyczne to przede wszystkim miękkie, lekkie i porowate materiały z gąbki, wełny lub waty, lecz są to materiały tłumiące a nie izolacyjne. Materiały izolacyjne to materiały lite i ciężkie takie jak beton czy metale. Materiały ciężkie ale nie sztywne zapewniają izolacyjność akustyczną. Takie rozróżnienie różnych materiałów jest pewnie dla dużej ilości osób zaskoczeniem. Większość nie widzi różnicy między materiałami izolacyjnymi a tłumiącymi. Każdy wie, że jeśli wyłoży się coś miękkim materiałem to robi się ciszej lecz oznacza to tylko tyle, że dźwięk szybciej wygasa.

W teorii aby pomieszczenia były izolacyjne należy pomiędzy nimi postawić bardzo grubą i masywną ścianę. Jednak w praktyce nie dość że taka ściana jest bardzo kosztowna to będzie mieć słabą izolacyjność cieplną. Następna wada jaką możemy zauważyć jest taka, że ciężka przegroda bardzo dobrze przenosi dźwięki, zwłaszcza dźwięki uderzeń. Odizoluje ona nas tylko od dźwięków powietrznych powstających po jej drugiej stronie a w większości przupadków nie o to nam chodzi.

Jak można zauważyć sama masa nie wystarczy aby zapewnić dobrą izolację. Należy stosować przegrody wielowarstwowe, dzięki nim wykorzystujemy różne materiały izolujące dzięki którym wyciszenie pomieszczeń będzie możliwe. Najprostszym sposobem jest założenie pomiędzy dwie wartwy muru, cięką warstwę z materaiłem tłumiącym takim jak wełna, wata lub pianka. Ten sposób jest często rozwijany do bardziej skomplikowanych postaci.

O izolacyjności akustycznej najlepiej jest pomyśleć już na etapie projektowania domu. Prawidłowa konstrukcja i solidne wykonawstwo to podstawa. Firmy projektujące i budujące mają prawny obowiązek zapewnić minimalne wartości izolacyjności akustycznej. Naszczęście Ci którzy mają już dom a chcieliby poprawić jego akustyczność, jest na to wiele sposób. Wystarczy mały remont i materiały wygłuszające.