Klimat starych mebli

Stare meble nadają klimat wnętrzu. Odpowiednia renowacja pozwoli odzyskać ich dawny blask


Szafy pamiętające okres wojny, toaletka po babci, czy rzeźbione drewniane kredensy - to tylko niektóre pamiątki po przodkach. Nierzadko na takie skarby trafić można w piwnicy lub na strychu, gdzie stoją nadgryzione zębem czasu. Czasami wystarcza niewielka renowacja, by odzyskały swój dawny blask i służyły kolejnym pokoleniom.


Stare meble mają swoją historię, a w wielu domach przekazywane są z pokolenia na pokolenie jako cenna pamiątka. Nierzadko są ręcznie zdobione, wykonane z litego drewna, z artyzmem którego nie spotka się już w nowych produkcjach. Przechowywane w domu często nie wymagają wielu zabiegów i można sobie z odświeżeniem poradzić samodzielnie. Wymaga to zazwyczaj wiele czasu a przede wszystkim cierpliwości; zaniedbanie oraz niewłaściwa pielęgnacja sprawiają, że stare meble wymagają bardzo gruntownych napraw.


Stare meble z duszą


Wiele odnalezionych antyków jest w na tyle opłakanym stanie, że pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy właściciela, to wyrzucenie go na śmietnik. Nie należy jednak tracić nadziei - zdaniem Marka Radeckiego z firmy Remark specjalizującej się w naprawie antyków - każdy mebel da się uratować. Wymaga to naturalnie większych kosztów oraz pracy, ale antyki mają dużą wartość sentymentalną, przez to też są bezcenne.


Renowacja antyków, zwłaszcza tych bardzo uszkodzonych wymaga specjalistycznego podejścia oraz odpowiednich kompetencji. Potrzebna jest wiedza na temat technologi wytworzenia oraz surowców użytych do produkcji. Warto oddać swoją cenną pamiątkę w ręce fachowców, aby mieć pewność, że odtworzona będzie pieczołowicie z zachowaniem najdrobniejszych detali. Firmy specjalizujące się w renowacji antyków mają spore doświadczenie i wiedzą jak podejść do danego sprzętu w należyty sposób.