Ciekawe formy publikacji zdjęć

Wielu fotografów często zastanawia się nad różnymi formami ekspozycji zdjęć w internecie. Nie chodzi tylko o typowe portale społecznościowe o tematyce fotograficznej jak plfoto.com, digitalart.pl czy deviantart.com. W tych miejscach publikacja to zwykłe umieszczenie poszczególnych prac w galeriach tematycznych lub samodzielnie. Forma ekspozycji bywa lepsza i gorsza jednak głównie skupia się na prezentacji poszczególnych prac jako takich.

Fotoksiążki na issuu.com

Ciekawą odmianą jest prezentacja zdjęć w formie internetowych fotoksiążek. Możliwość tą daje angielskojęzyczny serwis internetowy issuu.com.
Czym różni się od zwykłych portali fotograficznych? Ogólnie rzecz biorąc formą prezentacji. Dzięki funkcjonalności jaką otrzymuje zalogowany użytkownik możliwe jest tworzenie animowanych fotoksiążek. Prezentowane są one w mechanizmie zwanym flippage co dodatkowo uatrakcyjnia przekaz. Dzięki niemu stworzoną prezentację zdjęć ogląda się w realistyczny sposób.
 

Dlaczego właśnie fotoksiążka?

Fotoksiążka daje możliwość zaprezentowania zdjęć jako całościowego materiału. Powstaje wówczas pewnego rodzaju opowieść. Odbiorca przegląda fotografie w kolejności i formacie przygotowanym przez autora. Układ, dobór zdjęć są ściśle przemyślane, odbiorca strona po stronie odkrywa kolejne odcinki historii. 

Przykładowe portfolio w formie fotoksiążek prezentuje fotograf śląsk -> Profil na issuu 
 

Dla kogo issuu?

Issuu nie jest wyłącznie skierowany do fotografów. W zasadzie głównie dla wszelkich wydawców prasy i magazynów prasowych. W bazie issuu można spotkać niezliczone pozycje popularnych wydawnictw, jest to naturalna forma ich promocji.
 

Jak to działa?

Sposób działania jest bardzo prosty. Jedyne co trzeba przygotować to plik w formacie PDF z rozkładówką stron docelowej fotoksiążki. Następnie wystarczy załadować plik na issuu w swoim koncie i reszta dzieje się sama. Serwer generuje fotoksiążkę. Autor definiuje tytuł, opis publikacji. Możliwe jest także dzielenie się z powstałą fotoksiążką poprzez osadzanie jej w kodzie innych stron lub promowanie na portalach społecznościowych.


Jak nie issuu to co?

Jeżeli szukamy bardziej tradycyjnej formy prezentacji można skorzystać z systemu gotowych stron dedykowanym fotografom. Albumio.pl to nic innego jak niezależne portfolio internetowe dla fotografów, wizażystek i innych artystów chcących zaprezentować się online.