Plener ślubny we Wrocławiu

Miasto Wrocław ma do zaoferowania ponad 800 hektarów zieleni znajdującej się w 44 parkach.
Jednymi z najciekawszych są Park Tysiąclecia, Park przy Zamku, Park Południowy, Parki – cmentarze i Pormenada Staromiejska. Fotograf Rybnik poleca każdą z tych pozycji. Dlaczego ograniczać się do jednego tylko.
Park Tysiąclecia ma do zaoferowania 90 hektarów zieleni. Budowa Parku ciągle się rozwija, gdyż koncepcja zakłada stworzenie tam szeregu elementów architektonicznych i krajobrazowych oraz infrastrukturę rekreacyjną. Ze względu na ograniczone fundusze prace postępują powoli. Dotychczas powstały: niewielki skwer z parkingiem, mostek przez rzekę Kasinę, droga przeciwpożarowa wzdłuż Ślęzy oraz kilka węższych alejek.
Park przy Zamku inaczej Park Leśnicki usytuowany jest nad rzeką Bystrzycą. Towarzystwo Zamku ma tu nie lada znaczenie jeżeli marzą nam się zdjęcia w historycznym klimacie. Park ten stanowi  element kompleksu terenów zielonych, do których należy także Las Mokrzański. Idealna lokalizacja na plener ślubny.


Doskonałym tłem będzie również Park Południowy jeżeli zdecydujemy się na plener. Jest to malowniczy park krajobrazowy, z dużym stawem i polanami do wypoczynku. Jego niespotykana roślinność dodatkowo ubarwi sesję. Można napotkać tam m.in. platany, tulipanowce amerykańskie i cypryśniki.
Na terenie jednego z większych na Dolnym Śląsku cmentarzy powstał Park Zachodni. Nadal widoczne są w nim pozostałości tamtych czasów takie jak układ alejek, obecność roślin zimnolubnych, np. obecna jest tam wyjątkowo rzadka iglicznia trójcierniowa. Podobny charakter ma Park Skowroni.
Niemal czterokilometrowy pas zieleni prowadzący od mostu Sikorskiego na wschód od Rynku, obok Urzędu Stanu Cywilnego, wzdłuż fosy miejskiej, przy Operze i Teatrze Lalek, przez Wzgórze Partyzantów, obok Galerii Dominikańskiej, przez Park Słowackiego do mostka Muzealnego i zatokę gondoli przy Muzeum Narodowym stanowi Promenada Staromiejska. Kolejna pozycja polecana do pleneru. Fotograf ślubny Rybnik odnajduje mnóstwo ciekawych inspiracji na terenie deptaka. Promenada powstała w miejscu dawnych murów miejskich, rozebranych na polecenie Francuzów, którzy zajęli Wrocław po oblężeniu w 1807 r., także nie przypadkowo prowadzi przez centrum miasta i leży u stóp tylu historycznych gmachów.

Fotograf Rybnik zwraca również uwagę na położony tuż przy Ostrowie Tumskim Ogród Botaniczny. Nie lada gratka dla amatorów roślinności. Plener ślubny Śląsk w tym miejscu to naprawdę atrakcyjne rozwiązanie dające wiele możliwości na niepowtarzalne ujęcia. Jest on drugą najstarszą instalacją tego typu w Polsce, zaraz po krakowskiej. Ogród został zarejestrowany jako pomnik historii.  Na prawie 7,5 ha jest uprawianych ok. 11,5 tys. roślin i ich odmian, w tym rośliny górskie, skalne, wodne, błotne, a nawet tropikalne i subtropikalne. Pomyślcie tylko jak oryginalne by było zdjęcie z palmami bez wyjazdu w tropiki.

Wspomniany wyżej Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Ten dawny gród dał początek miastu. Jest otoczony wodami Odry i mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Sesja ślubna w tym miejscu to wachlarz możliwości do ujęć w tematyce sakralnej. Ślub to w końcu kościelne zdarzenie. Może warto wykonać kilka ujęć w towarzystwie przepięknych katedr i kościołów. Najbardziej urokliwym zakątkiem Ostrowa Tumskiego jest ulica Kanonia powstała już w średniowieczu, przy której mieści się kościół św. Idziego – najstarszy z istniejących wrocławskich kościołów. Natomiast Katedra św. Jana Chrzciciela posiada taras z pięknym widokiem na panoramę Wrocławia i okolic.

Ze względu na swoja lokalizację Ostrów Tumski łączy się z Wrocławiem przepięknymi mostami, które również będą idealnym tematem do sesji. Jednak nie tylko prowadzące do Ostrowa mosty są godne uwagi. Archipelag Odry bowiem składa się z wielu wysp połączonych mostami. Między innymi mamy Wyspę Słodową. Obok niej do zbiorów tzw. Wysp Odrzańskich należą wyspy: Bielarska, Młyńska, Piasek, Daliowa i Tamka. Leżą one w najstarszej części miasta i tworzą niebanalny klimat i krajobraz. W zależności od stanu wody w obrębie granic miasta jest nawet 25 wysp, toteż ilość łączących je pomostów jest imponująca. Łącznie Wrocław liczy dziś 100 mostów i 33 kładki. Największe to most Rędziński – duma Wrocławia, i Grunwaldzki. Poza tymi, warte zainteresowania są mosty: Zwierzyniecki, Tumski, Piaskowy, Młyńskie, Pokoju, Szczytnicki, Jagiellońskie, Warszawskie, Pomorski, Uniwersytecki. Wyjątkowa ilość przepraw wynika z położenia miasta, gdyż przez Wrocław przepływają Odra, Oława, Ślęza, Widawa, Bystrzyca, Dobra oraz kilkanaście strumieni. Czyż sesja ślubna w takim miejscu nie jest wyjątkowa? Wręcz bajeczna?

Fotograf Katowice zwraca też uwagę na kilka mniejszych perełek architektury, które swym urokiem mogą ubarwić nasz plener śłubny. Takimi wyjątkowymi punktami na naszej trasie mogą być na przykład: teren Kampusu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ na Praczach z jego budynkami w czerwonej cegle, które wprowadzają atmosferę minionej epoki. Taki sam klimat wprowadza wrocławskie Nadodrze ze swoimi brukowanymi ulicami i piękną zabudową: XIX i XX-wieczne kamienice, skwery zieleni, szyldy rzemieślniczych sklepów, odrestaurowane budynki, odświeżone wybrane podwórza, zmodernizowane parki oraz wiele miejsc twórczej ekspresji, pracowni artystycznych, galerii i ciekawych propozycji gastronomicznych. To wszystko kusi i zachęca aby wykorzystać jako tło do zdjęć.


Na Starym Mieście znajdziemy Pałac Królewski leżący w obszarze tzw. Dzielnicy Czterech Wyznań. Sama dzielnica ma w ofercie parę ciekawostek architektonicznych nadających się do pleneru. Są to zabytki architektury sakralnej znajdujące się zaledwie w odległości 300m i połączone zostały ścieżką kulturową. W skład ich wchodzą prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka, Synagoga pod Białym Bocianem oraz ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej. Dzielnica została wpisana do rejestru zabytków i uznana za pomnik Historii, także fakt ten dodatkowo działa na korzyść tego miejsca i masz fotograf ślubny również poleca to miejsce. Wracając do Pałacu Królewskiego, będącego jednocześnie Muzeum Miejskim, to sama budowla jak i okolica stanowią nie lada gratkę dla poszukujących inspiracji do swej sesji ślubnej nowożeńców. Odrestaurowany Pałac Królewski stanowi jeden z najważniejszych zabytków Wrocławia oraz centrum wystawiennicze. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoka natomiast ogrody w baroku. Także tereny i budowle innych Muzeów Wrocławia mogą być dobrym planem dla sesji. W mieście znajdziemy Muzeum Historyczne, Sztuki Mieszczańskiej, Archeologiczne, Militariów, Sztuki Medalierskiej i Cmentarnej.


Poza tym znajdziemy jeszcze kilka innych punktów ciekawych pod względem architektonicznym takich jak XV-wieczna kamieniczka Domek Miedziorytnika znany także jako kamieniczka przy północno-wschodnim wyjściu z wrocławskiego Rynku, Teatr Muzyczny Capitol, który odzyskał przedwojenny blask i zyskał nowoczesny wygląd po modernizacji i przebudowie, Dworzec Główny PKP jeden z największych, najstarszych i najpiękniejszych dworców w Polsce w stylu neogotyckim, kompletnie wyremontowany przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej, w 2012 roku.


Rejon ulicy Świdnickiej to także godna propozycja na plener ślubny. Liczna architektura sakralna oraz współczesne pomniki nadają unikalnego charakteru temu miejscu. Dodatkowo można skorzystać z uroków Domu Handlowego Renoma który nada nieco industrialnego charakteru naszym zdjęciom. Po gruntownej przebudowie i rozbudowie to dzieło europejskiego modernizmu z lat 30. cieszy się swoim nowoczesnym dizajnem i kusi aby wykorzystać je jako tło do tematycznej sesji. Drugą tego typu pozycją na liście może być Hala Targowa. Jednak ta budowla została zachowana w ówczesnym stylu.
Z nowoczesnej architektury Fotograf ślubny śląsk może polecić jedną z największych inwestycji miejskich z początku XXI wieku – Stadion Wrocław, którego bryła przypomina chiński lampion.
Jego nietypowa konstrukcja sprawia iż staje się ciekawą propozycją na nocny plener ślubny. Został on bowiem pokryta elastycznym materiałem ze szklanego włókna pozwalającym na efektowne podświetlanie budowli różnymi kolorami.