Jak dbać o samochód zasilany LPG

W zerowych, jak i minusowych temperaturach w okresie zimowym mogą się pojawić kłopoty z uruchomieniem silnika samochodu. Samochody używane lub też nowe, wyposażone w instalację gazową, zapewnią nam spore oszczędności. Wiele osób zachwyconych tym, że mało płacą za jazdę zaniedbują prawidłową eksploatację silnika.

Dbanie o samochód zaczyna się już podczas uruchamiania motoru. Należy go uruchamiać na benzynie i przełączać na gaz dopiero gdy silnik rozgrzeje się i osiągnie normalną temperaturę pracy. Gaz jest dość agresywnym paliwem i silnikowi dobrze robi, jeśli co jakiś czas pojeździ na benzynie. Przynajmniej raz na kilkaset kilometrów warto na kilka, kilkanaście minut przełączyć się na zasilanie benzyną.

Oprócz startowania samochodu na normalnym paliwie warto też na nim tą jazdę zakończyć, szczególnie w okresie zimowym. Zimą mogą się ujawnić wszystkie niedociągnięcia systemu zasilania. Auta używane na gaz muszą mieć bardzo sprawny zapłon. Mieszankę gazu i powietrza trudniej jest podpalić niż mieszaninę powietrza i benzyny.

Posiadacze samochodów z zamontowaną instalacją gazową II-ej generacji, ze sterownikiem gazu współpracującym z czujnikiem temperatury nie muszą się obawiać takich problemów. Dzięki czujnikowi temperatury reduktora współpracującego z tymi sterownikami, przejście z zasilania benzyną na zasilanie gazem po uruchomieniu silnika jest możliwe dopiero po osiągnięciu przez reduktor-parownik odpowiedniej temperatury. Układ benzynowy oraz instalacja gazowa nie zużywa się wówczas nadmiernie i wyeliminowane zostaje gaśnięcie zimnego silnika po uruchomieniu na gazie.

W przypadku auta zasilanego gazem ważne jest posiadanie w chłodnicy dobrego płynu w odpowiedniej ilości. Płyn odpowiada za chłodzenie, ale też za utrzymywanie prawidłowej temperatury silnika. Reduktor odgrywa rolę w zarządzaniu mieszanką. Źle dogrzany spowoduje spadek mocy. Równie ważny jest filtr gazu. Trzeba go wymienić co 10 tys km. Filtr powietrza co 20 tys km. To czynności, które w przypadku auta zasilanego gazem trzeba wykonać dodatkowo. Oznaczają dodatkowe koszty, ale i tak w większości przypadków jazda na gazie daje spore oszczędności. Oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej uwagi i regularnym serwisowaniu auta. Brak kontroli może oznaczać kosztowne i trudne do usunięcia awarie. Zapraszamy do Skup samochodów Rybnik.