Aplikacje internetowe

Aplikacje internetowe
Aplikacje internetowe zwane aplikacjami webowymi czy też aplikacjami www na dobre przyjęły się już w naszej rzeczywistości. Nie odważyłbym się na ich kategoryzację ponieważ występują one praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia - czy to prywatnego czy też gospodarczego. Ich cele bywają przeróżne - od trywialnych zastosowań po pełnienie ról narzędzi nieodzownie wykorzystywanych w procesach biznesowych.

Dla wszystkich czy dla wybranych?
Aplikacje internetowe mogą mieć formę otwartych narzędzi przeznaczonych dla wszystkich zainteresowanych. Przykładów można mnożyć bez liku:
- świetny organizer - Springpad i jego konkurent Evernote
- dysk w chmurze - Dropbox i innych: Box.com
- Trello - prosty i funkcjonalny planer
- Endomondo.com - rejestrator treningów
Do korzystania z powyższych wystarczy rejestracja, większość z nich jest darmowa.

Jest też grupa aplikacji internetowych tworzona przez agencje interaktywne i zespoły programistów na zamówienie firm i z zastosowaniem do ściśle określonej grupy odbiorców. Przykładem takiego oprogramowania jest internetowy system zamówień bram wykonany przez agencję Marcom Interactive na zlecenie swojego klienta. Aplikacja ta, jak sama nazwa wskazuje służy do rejestracji zamówień i skierowana jest do zamkniętej grupy partnerów handlowych.

Aplikacje webowe a mobilne
Aplikacje webowe często powstały w odpowiedzi na duże zainteresowanie ich odpowiednikami mobilnymi i odwrotnie. Na dzień dzisiejszy granica ta wydaje się zacierać a naturalną konsekwencją rozwojową wydawców aplikacji jest rozszerzanie kanałów zainteresowań na obszary dotąd nie wykorzystywane. Nie trzeba daleko szukać. Wspomniany wyżej Springpad i Evernote w początkowej fazie były wyłącznie aplikacjami mobilnymi działającymi na smartfonach i tabletach, dopiero w dalszej fazie rozwoju umożliwiono wykorzystywanie ich w tradycyjnych przeglądarkach internetowych. Bywa jednak też i tak, że wydawca nie decyduje się na pełną ekspansję. Na dzień dzisiejszy (grudzień 2013) niezwykle popularny Instagram doczekał się jak na razie wersji przeglądarkowej, której funkcjonalność jest ograniczona wyłącznie do prostych operacji.

Przyszłość aplikacji www?
Obserwując obecne tendencje można z wysokim prawdopodobieństwem przewidywać, że w większości przypadków będziemy obserwować równoległy rozwój aplikacji internetowych opartych na przeglądarkach desktopów i laptopów z ich odpowiednikami mobilnymi.