Responsywne strony internetowe

Responsywne strony internetowe przyszłością programowania. Rozdzielczości strony dopasowuje się do możliwości ekranu

Rozwój telefonii komórkowej pozwala już za pomocą smarfona, Iphone czy tabletu otwierać nie tylko aplikacje webowe, ale też pisane pod PC. Jednak dotychczas jeżeli nie posiadały one odpowiedniej rozdzielczość ich odbiór dla użytkownika był utrudniony. Ostatnio jednak pojawił się trend, czyli postawienie programistów na responsywne strony www.

Strony same dopasowują się do rozdzielczości ekranów

To dość nowa technologia, która pozwala na stworzenie jednej wersji strony internetowej, która dopasowuje swoją wielkość do rozdzielczości ekranu. Dzięki wykorzystaniu reguły CSS3 Media Queries, jako fundamentu strony, pozwala jej na elastyczne dostosowanie rozmiarów, rozdzielczości oraz orientacji ekranu na którym jest otwierana. Nowa technologia pozwala na oszczędność czasu i kosztów przy tworzeniu strony czy sklepu internetowego. Nie trzeba już tworzyć kilku wersji witryny w różnych rozdzielczościach na PC, tablet czy smartfona, wystarczy jedna responsywna.

 

Responsywna strona internetowa Responsywna strona www
Responsywna strona internetowa - guarana.pl Responsywna strona internetowa - darnet.pl

 

Strony w których zastosowano nową technologię optymalizują się nie tylko wygląd layoutu, ale też nawigacje wraz ze scrollowaniem. Jak widać pomału kończy się era tworzenia stron ze stałą rozdzielczością. Teraz wystarczy tylko odpowiednio skonfigurowany plik HTML, którego będą mogły  obsługiwać wszystkie dostępne na rynku urządzenia. Niestety nowe responsywne strony nie zawsze są użyteczne. Zastosowanie  HTML5 i arkuszu stylów  CSS3 nie wpływa na poprawę funkcjonalności strony dla użytkownika. Oznacza to, że co prawda dopasuje się do ekranu, ale jej układ będzie chaotyczny i trudny do nawigacji.

Stworzenie własnej strony w technologii responsywne strony internetowe trzeba starannie zaplanować. Najlepiej projektowanie zacząć od urządzeń mobilnych, ponieważ to one narzucają standard  użyteczności. Strona która będzie dobrze funkcjonować w małej rozdzielczości, w dużej też będzie dobrze wyglądać, odwrotnie nie zawsze.